Чернігівщина: людей роками не виводили на свіже повітря
Днями, в рамках моніторингового візиту до Крупичпільського відділення стаціонарного догляду Ічнянського терцентру соціального обслуговування Чернігівської області, представники Омбудсмана виявили низку порушень.
Зокрема, це жорстоке поводження персоналу з підопічними, неналежні умови перебування, неприємний запах, лежачі хворі роками не бувають на свіжому повітрі, а під час повітряної тривоги всі мешканці установи знаходяться у своїх кімнатах, через відсутність належного укриття. Представники Омбудсмана звертатимуться до компетентних органів.
Про це йдеться на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Співробітники Представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернігівській області здійснили плановий моніторинговий візит до Крупичпільського відділення стаціонарного догляду КЗ «Ічнянський територіальний центр соціального обслуговування» Ічнянської міської ради, з метою моніторингу додержання прав підопічних, а також дотримання прав людини в умовах воєнного стану.
Відділення стаціонарного догляду створено для обслуговування одиноких громадян, які, відповідно до висновку лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров’я, за станом здоров’я не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього догляду та допомоги, соціально-побутових, соціально-медичних та інших соціальних послуг. У березні минулого року відділення було частково пошкоджене під час повномасштабного вторгнення російських військ.
На момент візиту в установі перебували 22 підопічних, з яких 7 осіб з інвалідністю.
В рамках візиту фахівці провели опитування серед підопічних установи, в ході якого люди скаржилися на жорстоке, або таке, що принижує гідність, поводження з боку персоналу.
В установі не забезпечено належний догляд мешканців: неналежні умови перебування, неприємний запах, неохайний зовнішній вигляд підопічних, відсутня регулярна заміна матраців, зокрема, ліжкових хворих. Лежачі підопічні роками не бувають на свіжому повітрі, а відпочинок та дозвілля решти мешканців організований одноманітно – вони можуть лише дивитися телевізор та гуляти на вулиці.
Також встановлено, що заклад не отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, відсутні актуальні індивідуальні програми реабілітації підопічних з інвалідністю, не забезпечено безбар’єрність/інклюзивність усіх приміщень установи.
Не дотримуються норми житлової площі в багатомісних кімнатах, у тому числі тих, де проживають підопічні з інвалідністю, які пересуваються на кріслах колісних. Порушується право підопічних на приватність: у житлових кімнатах для двох і більше осіб, а також у санітарно-гігієнічних приміщеннях під час переодягання та проведення процедур відсутні ширми, перегородки, поручні тощо.
Виявлено порушення права на інформацію, на інформаційних стендах відсутня інформація про права підопічних, а також адреси та номери телефонів гарячих ліній організацій та посадових осіб, до яких підопічні можуть звертатись у разі порушення їхніх прав та інтересів.
Крім того, є порушення щодо безпеки – укриття не відповідає необхідним вимогам сьогодення – під час «повітряної тривоги» підопічні перебувають у житлових кімнатах.
З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підопічних закладу до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.